Diş Estetiği Hakkında Her şey

Kozmetik Diş Hekimliği Nedir?

Geleneksel diş hekimliği her zaman için diş ve diş etlerinin sağlığına odaklanırken, kozmetik diş hekimliği ağız, diş ve gülüşün görünümüme odaklanmaktadır. Teknolojide yaşanan hızlı gelişmelerin diş hekimliği tedavilerine de yansımasıyla birlikte, özelikle son 10 yıldır popüler hale gelen kozmetik diş hekimliği, gülüş tasarımından diş beyazlatmaya ve porselen laminelere kadar birçok prosedürü kapsamaktadır. Bu prosedürlerde kullanılan malzemeler çeşitli alternatiflere sahip olmaları sayesinde pek çok hastaya hitap etmekte ve doğal görünen sonuçlar vermektedir.

Kozmetik Diş Hekimliği Tedavileri Nelerdir?

 • Diş Beyazlatma: Kozmetik diş hekimliği uygulamaları arasında en popüler olan işlemdir. Diş beyazlatma diğer prosedürlere göre daha ekonomik olması sebebiyle öne çıkmaktadır. Diş beyazlatma ev tipi ve ofis tipi olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Ofis tipi diş beyazlatma diş hekimi tarafından kendi kliniğinde gerçekleştirilir. Ev tipi beyazlatmada ise diş hekimi tarafından temin edilen özel plaklar kullanılır. Diş beyazlatma işleminden sonra hasta ağız ve diş bakımına özen gösterir ve çay, kahve ve kola gibi içecekleri sık tüketmez ve sigaradan uzak durursa sonuçlar uzun süre kalıcı olmaktadır.
 • Lamine Diş: Lamine veneer, yaprak diş ve yaprak porselen adlarıyla da bilinmektedir. Dişlerin ön yüzeyine yerleştirilen lamine kaplamalar dişlerdeki renk farklılığı, sararma, lekelenme, kırık ve çentikler ve boy farkı gibi birçok kusuru düzeltmektedir. Lamine kaplamaların rengi gerçek diş rengine benzer ve yarı saydam özellikte olduğundan son derece doğal bir görünüm sunmaktadır. Lamine dişlerin en önemli özelliği diğer diş kaplamalarının aksine diş yüzeyinin inceltilmesine gerek bırakmadan veya yalnızca yarım mm kadar inceltilerek işlem yapılmasıdır. 
 • Zirkonyum Kaplama: Doğada bulunan çok güçlü ve beyaz bir madde olan zirkonyumdan yapılan diş kaplamalarıdır. Bu kaplamalar çok sağlam ve dayanıklı olmaları ve son derece beyaz bir görüntüye sahip olmaları açısından avantajlıdır. 
 • Bonding: Dişlerdeki küçük şekil bozukluklarını, hafif yamuklukları, komşu dişlerle aralarındaki küçük boşlukları kapatmak için kullanılan bir tekniktir. Bonding, kompozit malzemelerle dişe ek yapılması ya da dişin kaplanması olarak tanımlanabilir.
 • Gülüş Tasarımı: Gülüş tasarımı ya da Hollywood gülüşü, kişinin en ideal gülümsemeye kavuşması için ağız, diş, diş etleri hatta çene ve elmacık kemiklerinin bir arada değerlendirildiği ve buna göre birden fazla uygulamanın yapıldığı bir prosedürdür. Diş beyazlatma, bonding veya kuron gibi uygulamalar kombine edilebilir. Gülüş tasarımı en popüler kozmetik (estetik) diş hekimliği işlemlerinin başında gelmektedir.

Kozmetik Diş Hekimliği Uygulamaları Nasıl Yapılır?

 • Diş beyazlatma: Ev tipi diş beyazlatmada öncelikle hastanın ağız ölçüleri alınarak uygun ölçüde plaklar hazırlanır. Plaklar hazır olduktan sonra içine beyazlatma jeli eklenir ve diş hekimi tarafından nasıl kullanılacağı konusunda talimatlar verilerek hastaya verilir. Bu plaklar gün içerisinde en az 6 saat aralıksız olarak kullanılmalıdır. Ev tipi diş beyazlatmadan istenen sonucu almak için genellikle 10-15 gün kadar kullanmak gerekmektedir.
 • Ofis tipi diş beyazlatma ise tek bir seansta diş hekimi tarafından klinikte gerçekleştirilir. Bu yöntemde beyazlatıcı jel lazer ışığı ile etkinleştirilir ve daha etkili bir sonuç verir. Lazer diş beyazlatma olarak da bilinir. Zamandan tasarruf etmek isteyen hastalar için idealdir.
 • Lamine diş: İlk aşamada hastanın diş ve ağız ölçüleri alınır. Bu ölçülere göre lamine dişler hazırlanır. Hazırlanan lamine diş modelleri hasta tarafından beğenilirse hemen uygulamaya geçilir. 
 • Yapraklar özel bir yapıştırıcı malzeme kullanılarak dişe yapıştırılır. Bu aşamada dişler çok az miktarda aşındırılarak inceltilir. Lamine diş kaplama işlemi acılı veya ağrılı olmaması sebebiyle hastalar açısında oldukça konforludur.
 • Zirkonyum kaplama: Zirkonyum kaplama yapılırken dişlerin doğal yapısına fazla müdahale edilmez. Bu kaplamalar ince ve şeffaf bir yapıya sahip olduğundan, özenli bir şekilde yapılan küçük bir inceltme işlemi yeterli olmaktadır. Zirkonyum kaplamaların porselen ve metal destekli kaplamalara göre daha fazla tercih edilmesinin bir nedeni de diğer kaplamalarda dişler hazırlanırken çok daha fazla inceltme, törpüleme ve kesme gibi işlemlere ihtiyaç duyulmasıdır. 
 • Bonding: Bonding tedavisinde öncelikle renk seçimi yapılır ve diş yüzeyi pürüzlendirilir. Hazırlanan dolgunun dişe tutunabilmesi için dişe uyumlu bir materyal örtülür. Ardından bu kompozit dişe uygulanır ve lazer ışığı ile sertleştirilir. Son olarak şekillendirme yapılır ve cilalama yapıldıktan sonra hasta günlük hayatına dönebilir.

Kozmetik Diş Hekimliği Uygulamalarından Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Kozmetik diş hekimliği prosedürleri cerrahi işlemler olmadıkları için iyileşme süresi yoktur. Hastalar işlemden hemen sonra günlük hayatlarına devam ederler. 

Kozmetik Diş Hekimliği Uygulamalarından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kozmetik diş hekimliği uygulamalarından sonra genel olarak dikkat edilmesi gereken şeyler arasında:

 • İlk günler sert ve kabuklu besinler tüketmemek,
 • Çok sıcak ya da soğuk içecek ve yiyeceklerden uzak durmak,
 • Kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durmak,-Diş bakımına her zamankinden çok özen göstermek,
 • Düzenli olarak diş fırçalamanın yanı sıra ağız bakım suyu, gargara ve diş ipi kullanmak,-Doktorunuz gerekli görürse bir süre yalnızca sıvı ve yumuşak gıda tüketmek bulunur.

Tedavi tam olarak oturduktan sonra yeme-içme konusunda bir sınırlama bulunmaz. 

Kozmetik Diş Hekimliği Uygulamalarının Zararları Var mıdır?

Kozmetik diş hekimliği uygulamaları doğru şekilde yapıldığı sürece hiçbir risk taşımaz ve tamamen güvenlidir. Burada önemli olan iki nokta doğru hekim seçimi yapmak ve bu tedaviye başlamadan önce varsa hâlihazırda bulunan diş problemlerinin tedavi edilmesidir. Örneğin diş eti iltihabı olan bir hasta gülüş tasarımı yaptırmak istiyorsa öncelikle gerekli diş eti tedavisi yapılmalı ardından gülüş tasarımına geçilmelidir. 

Doktor ve klinik seçimi doğru yapıldığında kozmetik diş hekimliği uygulamaları son derece avantajlı ve güvenlidir.

İlgili Etiketler

#Health
#Inspiration
#Emphair