Tıraşsız FUE Saç Ekimi
Tıraşsız FUE Saç Ekimi

Tıraşsız saç ekimi son dönemde oldukça revaçta olan bir cerrahi işlemdir. Saçların tıraş edilmeden ekimin gerçekleştirilmesi önemli bir avantajdır.

Tıraşsız saç ekimi son dönemde oldukça revaçta olan bir cerrahi işlemdir. Saçların tıraş edilmeden ekimin gerçekleştirilmesi önemli bir avantajdır.

Saç ekimi prosedürlerine saçlarında seyrelme veya kellik yaşayan kişiler sıklıkla başvurmaktadır. Günümüzde bu alanda gelişen teknoloji sayesinde pek çok başarılı operasyon yapılabilmektedir. FUE saç ekimi de en yaygın yöntemlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Tıraşsız da yapılabilen bu teknikle kişilerin rahatlıkla saçlarını geri kazanması mümkündür.

Tıraşsız saç ekimi, normal prosedüre göre daha az invaziv olmasıyla da öne çıkar. Yani işlem sırasında bireyin kafa derisinde daha az oranda kesi yapılması yeterli olmaktadır. Doğal görünümlü sonuçlara ulaşmak için FUE metodunun yenilikçi özelliklerinden yararlanılır. Türkiye’de birçok başarılı saç ekimi operasyonu gerçekleştiren EMPCLINICS’e ulaşıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

FUE Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin yaptıkları sorgulamalar arasında FUE saç ekimi nedir ilk sıralarda yer almaktadır. Oldukça popüler olan bu teknikle saç folikülleri bireyin donör alanından mikromotorlar yardımıyla alınıp saç kaybı belirlenen bölgelere ekilir. Acısız, konforlu ve yüksek başarı oranına sahip bir metottur. Kişinin konforu düşünülerek genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

İşlem esnasında kullanılan mikromotorlar elde edilen saç foliküllerin zarar görme riskini oldukça düşürmektedir. Kişinin donör alanında (çoğunlukla ense bölgesi) herhangi bir kesi yapılması gerekmez. Saç köklerinin çıkarıldığı alanda sadece küçük yaralar oluşur, bunlar da birkaç gün içinde kapanır. Tek greftte 1-3 arasında saç teli mevcuttur. Her saç ekimi prosedüründe yer alan şok dökülme evresinden sonra ekilen saçlar ortalama 6 ay içerisinde tamamen çıkmış olur.

Kimler Tıraşsız Saç Ekimi Yaptırabilir?

Saç ekimi yaptırmak isteyen ama tıraş izlerinden dolayı tereddüt yaşayan kişiler için oldukça ideal bir prosedürdür. Ayrıca bu operasyon sonrası kişinin sosyal yaşantısına hızlıca dönmesi de mümkündür. Saçların tıraş edilmemesi, bu operasyonu yaptırdığını belli etmek istemeyen birisi için büyük bir avantajdır. Bu sayede kişi, mevcut saçlarını dilediği uzunlukta tutabilmektedir. 

Bunun yanı sıra, saç ekimi yaptırmak isteyenlerin genel sağlık durumunun iyi olması önemlidir. Bazı kişiler, belirli sebeplerden dolayı geleneksel saç ekimi metotlarına uygun olmayabilir. Tıraşsız saç ekimi bu noktada da değerli bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Yine de tıraşsız saç ekiminin isteyen herkese yapılamayabileceğini de unutmamak gereklidir. Her kişi ve her vaka farklı niteliklere sahiptir. Operasyon öncesinde yapılan muayenede karar verilir.

Tıraşsız Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

Tıraşsız saç ekimi yaptırmanın belirli avantajları bulunmaktadır. FUE metoduyla yapılan tıraşsız saç ekimi operasyonunun öne çıkan faydaları aşağıda listelenmiştir:

  • Kişi hemen sosyal yaşantısına dönebilir.
  • Saç ekiminin fark edilmesi çok zordur.
  • İyileşme süresi hızlıdır.
  • Daha doğal görünümlü sonuçlar ortaya çıkar.

Bunun yanında, bu prosedürü özel kılan saçların tıraş edilmeden ekim yapılması durumu, bazı vakalarda güçlüğe de sebep olabilmektedir. Saç ekimi uzmanı ekim yapacağı alana rahatlıkla ulaşamayabilir. Bu da vakayı geleneksel bir saç ekimine göre daha zor kılabilir.

Tıraşsız Saç Ekimi Prosedürü Nasıl Gerçekleştirilir?

Tıraşsız saç ekimi, geleneksel saç ekiminden farklı metotlardan yararlanılarak yapılmaktadır. Öncelikle kişi belirli testlere tabi tutularak bu operasyona hazırlanır. Daha sonra donör bölge seçilir. Kişinin saçları uzun kalmalıdır, dolayısıyla saç köklerinin toplanacağı alana dikkat edilir. Bu işlem yine geleneksel metotlara göre daha titizlikle yürütülür. 

Sonraki adımda saç foliküllerinin yerleştirileceği bölgede minik kanallar oluşturulur. Bu kanallar kişinin saçlarının doğal büyüme açılarına ve yoğunluğuna göre özel olarak hazırlanır. Ardından toplanan saç kökleri tek tek bu kanallara ekilir. Saç ekimi uzmanının sahip olduğu deneyim burada önemlidir. Çünkü saç foliküllerinin doğru açı ve derinlik verilerek ekilmesi önem taşımaktadır. Tıraşsız saç ekimi adayının operasyon öncesi mutlaka uzmanla detaylı bir görüşme yapması gereklidir.

Tıraşsız Saç Ekimi Sonrası Süreç Nasıldır?

Tıraşsız saç ekimi sonrası yapılması gerekenler, ameliyatı gerçekleştiren saç ekimi uzmanı tarafından hastaya aktarılır. Süreçte belirleyici olan şeylerden biri, hangi metodun uygulandığıdır. FUE metoduyla gerçekleştirilen tıraşsız saç ekimi son derece konforludur, işlem sırasında veya sonrasında nadiren acı veya ağrı görülür. Dolayısıyla, genellikle ağrı kesici kullanımına gerek duyulmaz. Operasyon sonrası çoğunlukla kafa derisine sargı yapılmaz. İlk günlerde ağır ve yorucu egzersizlerden kaçınılması tavsiye edilir.

Tıraşsız saç ekimi sonrası 1 ay boyunca saç spreyi, jöle ve boya gibi uygulamalardan uzak durulması gereklidir. Saçları yıkamak için birkaç gün boyunca beklemek gerekir. İlk yıkamanın gerçekleştirilmesi için saç ekimi merkezine gidilir. Bu sırada saçın nasıl yıkanması gerektiğine ve saç bakımına dair bilgi alınır. İlk yıkamadan sonra belirli bir periyot boyunca her gün bu işlemin tekrarlanması istenir. Kabuklanmalar görülebilir, ancak bunlar doğaldır. Saçlar ortalama birkaç ay içinde uzamaya başlar. Tam sonuçlar genelde 1 sene içerisinde görülmüş olur. Tıraşsız saç ekimi fiyatları ve daha fazla bilgi için EMPCLINICS’e ulaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaç seans gerektiği, kişinin saç dökülmesinin derecesine, ekim yapılacak alana ve istenen sonuca bağlı olarak değişir. Genellikle tek seans yeterlidir, ancak daha büyük saçsız alanlara sahip kişilerde birden fazla seans gerekebilir.

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi, tıraşsız FUE Saç Ekimi de belirli riskleri içerir. En yaygın riskler arasında enfeksiyon, kanama, geçici saç dökülmesi, minör ölçüde yara oluşumu ve saç foliküllerinin başarısız olması yer alır. Ancak bu durumlar uygun şekilde yönetilebilir ve nadir durumlarda ortaya çıkar.

Saç ekimi sonuçları kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle ekimden sonra ilk birkaç ay içinde yeni saçlar belirgin hale gelmeye başlar. Tam sonuçlar genellikle 8 ila 12 ay içinde ortaya çıkar.

Whatsapp Logo
Instagram Logo
Facebook Logo
Youtube Logo