Gıdı Germe Uygulaması Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Gıdı Germe Nedir? 

Gıdı germe bilinen diğer adıyla gıdı estetiği, daha genç görünen bir alt yüz profili oluşturmak için; sarkan gıdı çizgisini düzelten ve marionette çizgilerini (dudakların iki yanından aşağı doğru sarkmış mutsuz yüz ifadesi veren çizgiler) azaltan kozmetik işleme denir. Gıdı germe, fazla yağı almak ve çift çeneyi azaltmak için sıklıkla boyun germe liposuction prosedürü ile birlikte gerçekleştirilir. 

Tanımlanmış güçlü bir çene hattı, kişinin özgüveninin yanı sıra çekiciliğini de arttırma özelliğine sahiptir. Yaş alımı, genetik yatkınlık, aşırı kilo alıp verme gibi bir çok nedenle gelişen gıdı oluşumu ve gıdı sarkması, kişinin olduğundan daha büyük görünmesinin de önünü açan bir problemdir. Sorun estetiktir ve gıdı estetiği ile çözümlenir. 

Gıdı bölgesi yağ ve kas dokusundan oluşur. Bu bölgede yer alan kas yapısı, çene hareketini sağlayan kaslardan biridir. Buradaki kas dokusu bazı kişilerde gençlik yıllarından itibaren sarkabilir. Hızlı kilo kaybı, sık kilo alıp vermek gibi etkenler gıdı bölgesindeki deri tabakasının elastikiyetini yitirmesine ve dolayısıyla da kendini zor toplamasına sebep olur. Yaş alımıyla birlikte genç deri tabakası gergin görünümünü yitirir ve sarkma yaşanır. İşte tam da bu noktada "gıdı germe" operasyonu kaybedilen elastikiyetin geri kazanılması, fazla yağ dokusunun çıkarılması, düzgün ve belirgin bir çene hattı oluşturulması için çözüm sunan prosedür olarak karşımıza çıkar. 

 

Gıdı Germe Kimlere Yapılır? 

Genel olarak, gıdı bölgesinde çift çene oluşumu ve cilt gevşekliği olan, 25 yaş üzeri, sağlıklı her birey gıdı germe/ gıdı estetiği için uygun adaylardır.  Gıdı germe ameliyatı; çift gerdan, kötü çene çizgisi tanımı, sarkmış gıdıya sahip kişilere uygulanabilir. Gıdı germe yaptıracak kişilerin iyileşme sürecine negatif etkisi bilinen sigara kullanımını sonlandırmaları önerilmektedir. 

 • Önemli miktarda kilo kaybetmiş ve kilosu en az altı ila 12 ay boyunca sabit kalan kişiler, 

 • Gıdı veya "hindi gerdanı" sorunu olan bireyler, 

 • Diyet, fiziksel aktivite hatta yüz yogasına rağmen özellikle boyun ve gerdan bölgesinde dirençli bölgesel kilo fazlalığı olan kişiler, 

 • Normal kilolu ancak özellikle gıdı fazlalığı olan kişiler, 

 • Çene hattı bozulmuş, gerdan ve yüzün belirgin bir çene hatta ile ayrılmadığı kişiler, 

 • Sigara kullanmayan ya da ameliyat döneminde bırakabilecek kişiler. 

Gıdı Germe Nasıl Yapılır? 

Gıdı germe (Gıdıdan yağ aldırma) yaklaşık 20 dakika ile 1 saat aralığında, sedasyon ya da lokal anestezi ile hastane ortamında yapılır. Gıdı germe, gıdı küçültme işlemlerinde liposuction en sık kullanılan prosedürdür. Prosedür birden farklı yüz estetiği uygulaması ile birleştirilebilir. Gıdı bölgesinden alınan yağ dokusunun yüzün diğer bölgelerine dolgu malzemesi olarak kullanılması mümkündür. 

Gıdı germe operasyonu micro kanüller yardımı ile çene altında gıdı/gerdan bölgesindeki yağ dokusunun alınması ile gerçekleştirilen son derece hızlı ve kolay bir prosedürdür. Micro kanüller kullanılmasına bağlı olarak kesi yerleri de aynı oranda minimal olacaktır. Aşırı gıdı sarkması ya da çoklu gerdan varlığının olduğu kişiler için gıdı germe operasyonu boyun germe operasyonu ile birlikte planlanır. 

Gıdı Germe Sonrası İyileşme Süreci? 

Liposuction yönteminin uygulandığı gıdı germe işlemi sonrası tıpkı diğer liposuction uygulamalarında olduğu gibi bir bandaj kullanımı gerekecektir. Gıdı bölgesine özel hazırlanan baş ve çeneyi kapsayan özel bandajın özellikle ilk hafta takılması önerilir. 

Gıdı küçültme sonrası ağrı, doktorunuz tarafından önerilen ağrı kesicilerle kontrol alınabilir boyuttadır. Ödem ve morluk beklenen diğer yan etkilerdendir ve genellikle ilk hafta içinde tamamen iyileşir. İşlemden sonra iş ve günlük aktivitelere dönüş 3-4 gün içinde gerçekleşir. Normal aktivitelere dönüş için 10 gün beklenmesi önerilir. 

Gıdı germe işlemi sonrası özellikle uygulama liposuction yöntemi ile yapılmışsa iz kalma olasılığı çok azdır. Liposuction tekniğiyle gıdı germe sonrası kanül giriş yerlerine dikiş atılmaz bu nedenle dikiş izi oluşumu söz konusu değildir. 

Gıdı Germe Risk ve Olası Yan Etkiler Nelerdir? 

Gıdı germe sonrası ilk hafta şişme, morarma, ağrı gibi hafif yan etkiler görülmesi olağandır. Ancak bir haftadan uzun süren bu ve benzeri şikayetlerin doktora bildirilmesi önemlidir. Gıdı germe risk ve olası yan etkileri liposuction işleminin doğru yapılıp yapılmadığı ve liposuction kaynaklı risklerle sınırlıdır. 

Liposuction kaynaklı olası komplikasyonlar şunları içerir:

 • Kontur düzensizlikleri (hatalı yağ emilimi yapılmasıyla gelişebilen bir durumdur uzman doktorların elinde böyle bir sorun yaşamazsınız) 

 • Zayıf cilt elastikiyeti ya da olağandışı iyileşmeye bağlı olarak deri yüzeyinde dalgalı- solgun bir görünüm oluşması,  

 • Liposuction kanül kaynaklı deri altı kalıcı ya da geçici hasar oluşumu (benekli cilt görüntüsü)  

 • Deri altında kanama (hematom)

 • Seroma (deri altında geçici sıvı birikimi) oluşabilir. 

 • Uyuşma (uygulamanın yapıldığı bölgede geçici ya da kalıcı uyuşma oluşumu)

 • Enfeksiyon (nadir olmakla birlikte olasıdır) 

 • Yağ embolisi 

İlgili Etiketler

#Health
#Inspiration
#Emphair